Nauczyciel bliżej ucznia. Uczeń bliżej nauczyciela. Powiem Ci jak się uczyć

Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do ustaleń podczas roboczej rady pedagogicznej wysyłam w załączniku informację dotyczącą wsparcia naszych uczniów.

Czytaj cały materiał

Z poważaniem,
pedagog/doradca zawodowy

Pułapki nowoczesnych technologii

Szanowni Państwo,

w zasobach biblioteczki pedagoga szkolnego posiadam  płyty DVD adresowane do uczniów starszych klas szkoły podstawowej.

PROFILAKTYKA UNIWERSALNA

-Uzależnienie od gier komputerowych
-Uzależnienie od telefonu komórkowego
-Smutno mi chociaż nie wiem czemu, depresja, nerwice, lęki u młodych ludzi.
-Zdrowie psychiczne- jak o nie dbać w wieku szkolnym

Filmy warto wykorzystać podczas realizacji zagadnień z programu wychowawczo profilaktycznego.

Elżbieta Sobiepan

Jak bezpiecznie korzystać z nowych technologii

Szanowni Państwo

W związku z narastającym problemem nadużywania przez dzieci i młodzież nowych technologii (smartfony, tablety, komputery)  przekazuje prezentację pomocną przy prowadzeniu zajęć z zakresu uzależnień behawioralnych.

Czytaj dokument

opracowano:(Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny m.st. Warszawy)

Elżbieta Sobiepan

Trudności emocjonalne dzieci i młodzieży w rzeczywistości pocovidowej

Szanowni Państwo,

zachęcam do posłuchania wykładu terapeuty, psychologa z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Wesołej p. Anny Płaczkiewicz.

Temat:
Trudności emocjonalne dzieci i młodzieży w rzeczywistości pocovidowej.

Link do wykładu zamieszczonego na stronie PPP nr 23 w Wesołej:

pedagog/doradca zawodowy

Tydzień Szczęścia w Szkole

Dzień dobry,
w załączniku zamieszczam propozycję działań w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole.

Czytaj dokument

Dzień KROPKI

z radością informuję, że w tym roku szkolnym w naszych działaniach wychowawczo profilaktycznych mamy zaplanowany Dzień KROPKI.
To już w najbliższą środę :).

Serdecznie pozdrawiam,
Elżbieta Sobiepan

Badanie ankietowe w rembertowskich szkołach

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informuję, że firma Nowe Horyzonty na zlecenie Urzędu Dzielnicy m.st Warszawy będzie realizowała w rembertowskich szkołach zadanie pn.: Diagnoza problemów społecznych ze szczególnym uwzględnieniem trudności w nauce i zachowaniu.

Obszary badawcze: kompetencje emocjonalno społeczne, uzależnienia (w tym od mediów, portali społecznościowych, gier komputerowych, środków psychoaktywnych), przemoc, agresja, poczucie bezpieczeństwa, zainteresowania i pasje (mocne strony uczniów), zachowania ryzykowne, relacje rówieśnicze, sposoby spędzania wolnego czasu, kondycja psychiczna w dobie izolacji, efektywność nauczania zdalnego, potrzeby w zakresie wsparcia, gotowość na nauczanie hybrydowe.

Link do ankiety:

Hasło umożliwiające rozpoczęcie ankiety dla nauczycieli brzmi: badania
Po wypełnieniu ankiety należy kliknąć przycisk WYŚLIJ
Ankietowanie potrwa do 15.09.2021

Badaniem objęci są : uczniowie z klas 4-6 oraz 7-8, rodzice i nauczyciele.

Diagnoza informacja nr .1

Szanowni Państwo,
otrzymałam informację ,że w naszej Dzielnicy w tym w Naszej Szkole od dzisiaj do 15.09.2021 będzie przeprowadzone badanie ankietowe ( diagnoza).

Diagnozy problemów społecznych ze szczególnym uwzględnieniem trudności w nauce i zachowaniu.

Linki i dodatkowe informacje prześlę do Państwa w następnej wiadomości.

Jednocześnie proszę o zachęcanie uczniów do wypełnienia również  naszej szkolnej ankiety na tę chwilę wpłynęło tylko 6 odpowiedzi od  uczniów z klas 4-8.

Serdecznie pozdrawiam
Elżbieta Sobiepan

Ogólnopolska infolinia dla dzieci ich rodziców i opiekunów oraz nauczycieli

Szanowni Państwo
Informuję ,że od 6 września działa:
całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów.

Numer telefonu:
800 800 605 – dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy

Kontakt mailowy:
pomagamy@1815.pl

Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.
Po okresie izolacji wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami.

Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w intrenecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci infolinii Pomagamy są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła ją otrzymać.

W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.

Elżbieta Sobiepan

(na podstawie informacji z MEiN)

Hasła na rok 2021-2022 na każdy miesiąc

Pomoc materialna dla uczniów o charakterze socjalnym. Strona Biura Edukacji, (pomoc socjalna dla uczniów- regulaminy, wnioski itp)